קורסים והשתלמויות

מידע נוסף על קורסים והשתלמויות עתידיות של עמותת מטפלי אייפק ניתן להתעדכן במידעון של העמותה.

הצטרפות לעמותה

רוצים להישאר מעודכנים בכל הדברים החדשים שקורים בעמותת מטפלי אייפק? הישארו בקשר

אייפק ופרחי באך – סיפור אהבה

לכבוד יום האהבה / קרן חן – המרכז הישראלי לפרחי באך, וכמה מילים על אייפק מאת נועה מוסקט

היכולת לאהוב אדם אחר תלויה בגורמים רבים. אחד הדברים הבסיסיים שמאפשרים מערכות יחסים של אהבה, היא היכולת לקבל את מי ששונה ואחר מאיתנו.
heartנשמע הדבר אולי פשוט, אך היכולת לקבל אינה פשוטה כלל וכלל.. ניתן לבחון זאת בכמה רבדים:
– עד כמה אנו יודעים לקבל לעצמינו? לקבל את עצמנו? לקבל את האחר? לקבל מהאחר?
לרוב האנשים לא קל לקבל, אפילו דברים פשוטים כגון, מחמאה, מתנה, הכרת תודה, עזרה. רובינו מרגישים יותר נוח עם הצד הנותן מאשר הצד המקבל.

קבלה מאדם אחר יכולה להתקיים במידה ואנו מרגישים ראויים, במידה ואנו מעריכים ואוהבים את עצמינו. כאשר הדימוי העצמי שלנו מאוזן. הדימוי העצמי שלנו "נבנה" כל העת. השפעה מבורכת על דימוי עצמי גבוה היא היכולת לקבל את עצמינו, על חולשותינו, חסרונותינו, הטעויות שאנו עושים ועוד. לדעת לקחת כל חוויה כלמידה, גדילה והתפתחות. מתוך דימוי עצמי גבוה אנו חשים אהבה עצמית.
אהבה עצמית אינה נמדדת רק כשאנו בהצלחות. אלא ביכולת חמלה, תמיכה והכלה דווקא בזמן מפגש עם כישלונות. ופיתוח יכולות אלו הוא בהישג יד. זה בעצם תלוי רק בנו.

ומה
קורה במפגש עם הסביבה? כשאדם דומה לנו אין זו בעיה לחבב אותו ולקבל אותו? כמה אנו מסוגלים לקבל מישהו ששונה מאיתנו, בהתנהגות, דעות, מחשבה וכו' ? המציאות שלנו מראה שגם פה נדרשת עבודה. במפגש שכזה לרוב יוצאת מאיתנו שפיטה, ביקורת, כעס, לעתים שנאה, ואף נקם, אלימות רבה שמטרתה להרחיק מאיתנו את ההרגשה שיוצר בנו המפגש עם ה"שונה".

חשוב שנזכור שונות נמצאת בבסיס קיומינו האנושי. כל אחד מאיתנו יחיד ומיוחד. כל אחד מאיתנו עבר אינסוף חוויות שעיצבו את השקפת עולמו ועשו אותו למי שהוא. זה גם כל היופי. ולמה? כי כולנו לומדים המון בעיקר מתוך השונה. אנו גדלים וצומחים בזכותו. השונה מפגיש אותנו עם מקומות לא מוכרים ולא ידועים ושם נמצאת חווית למידה עצומה. לעתים מפגש שכזה מעורר תגובות רגשיות קשות ואף כאב.. אך, גם פה טמונה למידה וצמיחה. רובינו הגדול לומד ומשתנה מתוך כאב. זה טבענו האנושי. אנו זזים ומשתנים רק כשלא נוח לנו.

ברגע שאנו מצליחים להתגבר על הקושי, לפתור את הכאב, ללמוד לקבל את השוני, גם בתוכנו וגם אצל אחרים. הדרך לאהבה גדולה נפתחת לפנינו במלוא עוצמתה.
שתי שיטות נפלאות מאפשרות לנו להגיע לחוויה זו, כל אחת בדרכה היא:
שיטה ראשונה היא בעזרת פרחי באך אשר יטפלו בעולמינו הרגשי. דרך שיח טיפולי, שבה אנו לומדים את עצמינו, מה מפעיל אותנו, כיצד אנו מגיבים, ומה צריך לשנות. ובעזרת תמציות הפרחים נאזן את אותם רגשות ותחושות שיאפשרו לנו להגיב בצורה מקבלת ואוהבת.
שיטה שנייה היא אייפק, דרכה ניתן לבחון את המיקום המדוייק בו יש חוסר או עודף ולאזן ביניהם, דרך קבלת תשובות מהגוף עצמו.

שילוב שתי השיטות נותן אפשרויות אבחון עשירות, ויכולת טיפולית המאפשרת הסרת מחסומים, יצירת חיבור תודעתי חדש ודרך חדשה לאהבה.

 

אייפק ופרחי באך – סיפור אהבה
נגישות