קורסים והשתלמויות

מידע נוסף על קורסים והשתלמויות עתידיות של עמותת מטפלי אייפק ניתן להתעדכן במידעון של העמותה.

הצטרפות לעמותה

רוצים להישאר מעודכנים בכל הדברים החדשים שקורים בעמותת מטפלי אייפק? הישארו בקשר

אקזמה כביטוי של הגוף והרגש

ממלחמה להחלמה – אלרגיות ורגישויות

אקזמה ואייפק

כמטפלת נחשפתי רבות לבעיות עור מגוונות, ביניהן אקזמה. אני עצמי התחלתי להיכנס לסודות הגוף ותת-המודע בזכות ריפוי שלי מאקזמה, שהייתה לי מילדות, כתוצאה ממגע עם מתכות. תנוכי אוזניי פיתחו אקזמה חמורה בתגובה לענידת עגילים. היום, שנים אחרי שהאלרגיות שלי טופלו, אני עונדת עגילים בהנאה רבה, הבנתי, שהאקזמה היתה הביטוי החיצוני לרגישות, שיכולה לגרום גם לנזק פנימי, משמעותי הרבה יותר מהחופש שלי לענוד עגילים.

שיטת IPEC – אייפק נוסדה בשנת 1997 בישראל ונלמדת משנת 1998.

ראשי התיבות – Integrated , Physical-Emotional Clearing – ניקוי פיזי-רגשי משולב, מרמז על מטרתה היסודית של השיטה – לנקות מהגוף/מהמוח זכרונות של טראומות, שיצרו דפוסי התנהגות שגויים, פיזיים והתנהגותיים, שהפכו לחלק מתוכנת ההפעלה שלנו, ולפיכך מנהלים אותנו ופוגעים בבריאותנו ובחופש שלנו לנהל את חיינו בהתאם לרצונותינו. בתת המודע שלנו נמצאים "תכנותים שגויים", שמקורם בדרך כלל בטראומות – פיזיות ונפשיות, קטנות וגדולות – ש"לימדו" את המוח והגוף שלנו להגיב במגננה מול גורמים שאינם באמת מסוכנים. אם מישהו נמצא במצוקה נפשית כשהוא אוכל – הוא עלול לפתח רגישות למזונות שהוא אוכל ולרכיביהם השונים. אם כל פעם שאנחנו במצוקה דוחפים לנו משהו מתוק לפה – מהר מאוד נפתח רגישות לסוכרים… אם ילד סובל מסיוטים בלילה, כשהוא במיטה, נושם, בין השאר, הפרשות של קרדית האבק – הוא יפתח רגישות לאבק…

כך אנשים מפתחים רגישויות שונות, שגורמות לתסמינים שונים ואף למחלות, ביניהן רוב בעיות העור.

שיטת אייפק נסמכת, לצורך אבחון וקבלת החלטות בתהליכי הטיפול, על טכניקת מבחן השרירים. זהו כלי מדהים, שמאפשר למטפל להתחבר ישירות אל תת-המודע/הגוף של המטופל ולקבל משם מידע חיוני. כלי זה הוא לדעתי חשוב ביותר, שכן מטפלים שלומדים להשתמש בו משתדרגים אוטומטית ביכולותיהם לאבחן ולטפל. כלי זה מאפשר, בין השאר, להתאים ולדייק תרופות ותוספי תזונה, להתאים תזונה אופטימלית, לדייק בחירות ולקבל החלטות בחיים.

טיפול אייפק הוא טיפול אנרגטי, דרך מגע: משתמשים בטכניקות שונות כמו תיפופים על הגב, שימוש במכשיר רטט או בכלים אנרגטיים לגירוי נקודות דיקור או מרכזי אנרגיה כמו צ'קרות, נקודות רפלקס וכדומה.

הטיפול אורך בדרך כלל כשעה והוא מנוהל דרך שימוש במבחן שרירים. בכל טיפול מתרכזים בנושא או נושאים נבחרים, כמו ביטול רגישות מסוימת, נושא רגשי וכו'.

ההגדרה של אקזמה הינה רחבה ומשתנה בהתאם למי שמגדיר. היא יכולה לכלול מחלות עור שונות, כמו אטופיק דרמטיטיס, (אסתמה של העור) אורטיקריה, (חרלת) פסוריאזיס, (ספחת) ועוד. בכל המקרים מדובר בסוגים שונים של דלקת עור, המתבטאת בפריחה, יובש, גרד, חתכים בעור וכדומה.

ברוב המקרים, אקזמה, לסוגיה השונים, נובעת מאלרגיות, רגישויות-יתר ומצבים רגשיים. בשיטת אייפק ניתן לזהות את כל הגורמים אליהם המטופל רגיש ובהמשך, לבטל את האלרגיות ורגישויות-היתר והמצבים הרגשיים המופעלים ולהביא להחלמה מלאה מהמחלה, ללא שימוש בתרופות, משחות או תוספי תזונה.

ברמה הפיזית בודקים: חומרים שהגוף מייצר, (כמו זיעה, דמעות, אנזימי עיכול, הורמונים ועוד) מזונות שונים (חלב, גלוטן, ביצים, אגוזים ועוד) רכיבי מזון שונים, (סוכרים, מינרלים, שומנים ועוד) גורמים סביבתיים. (סבון, קוסמטיקה, חומרי ניקוי, אבק, מים, חום, לחות, יובש ועוד) תרופות ותוספי תזונה. כמו כן בודקים פעילות חיידקית, ויראלית ופטרייתית.

ברמה הרגשית מזהים: טראומות, אירועים, חוויות, קונפליקטים, מצבים, מקומות או אנשים, שמייצרים תגובה שלילית של הגוף.

בשלב זה מתחילים בסדרה של טיפולים. בכל טיפול מבטלים רגישות לקבוצה של גורמים ומייצרים, בעזרת טכניקות טיפול שונות, זיכרון חדש ותקין לגבי אותו חומר/חוויה/גורם שטופל, ובכך מאפשרים לגוף לחזור לחכמתו, לתהליך ריפוי.

ברוב המקרים, במהלך התהליך הטיפולי, במקביל לניקוי האלרגיות, המטופלים חווים שיפור הדרגתי בתסמינים, עד להחלמה מלאה. אם האקזמה אקוטית והטריגר ידוע, ההחלמה עשויה להיות מהירה.

לבני הצעיר, היום בן 16, הייתה בילדותו  אקזמה, שהתבטאה בפצעים לחים, אדומים וכואבים. לאחר מספר טיפולים לאלרגיות, כולל לרגישות לצואה, שגרמה לפצעים באזור הישבן, ורגישות לברזל, שהיתה כנראה משמעותית, נעלמה התופעה לחלוטין.

מטופלת שהגיעה עם אקזמה קשה בידיים, שהתפרצה לאחר "ניקוי כבד" שעברה, בעזרת תמצית צמחים. נראה שהגוף היה רגיש לאחד החומרים בתמצית. ואחרי מספר טיפולים, ביניהם לתמצית עצמה, האקזמה נרגעה והעור החל להתחדש ולהחלים.

מטופלת שהגיעה עם התפרצות של אורטיקריה, כתמים אדומים, חמים ומגרדים, שבאה בעוצמה ונרגעת אחרי כמה שעות, בטיפול השלישי הגענו דרך מבחן שריר לטיפול בתרופות, היא נזכרה ששמונה חודשים לפני הופעת הסימפטום היא נטלה אנטיביוטיקה, הופיעה פריחה מגרדת, היא הפסיקה עם התרופה והגרד פסק. נראה שמשהו הפעיל את זיכרון הגוף לאותה הרגישות, כי אחרי שעשינו טיפול לאותה אנטיביוטיקה התופעה נעלמה.

מטופלת נוספת הגיעה עם אקזמה בבית השחי כתוצאה משימוש בדאודורנט. עשינו טיפול על הדאודורנט עצמו, על מינרלים (כולל אלומיניום) ועל חומר ניקוי לשטיפת רצפות, שגם אליו הגוף התחיל להגיב והתגובה נעלמה מהגוף.

בהסתכלות הרגשית – רוב התסמינים נוצרים או מופעלים כתוצאה ממצב רגשי: מתח נפשי, אשמה, כעס, קונפליקטים לא פתורים, טראומות ועוד. הגוף זוכר ואוגר הכל. נוצר עומס הכלוא בגוף, מייצר מצבי לחץ וחום ומוציא סימפטומים שונים, ביניהם אקזמה. בטיפול אייפק רגשי אנו נוגעים בחוויה/בקונפליקט/בגורם  ומשחררים את התגובה והעומס של הגוף הרגשי לאותו נושא.

העור הוא הריאה השלישית של הגוף, הוא הגבול המפריד בינינו לבין הסביבה, לפיכך, בעיות עור רבות הן ביטוי לקונפליקט ביחסים שלנו עם סביבתנו.

נער מופנם בן 16 הגיע עם אקזמה, שמוחמרת בעיקר סביב ביה"ס. בחופשות רגוע יחסית.  בבדיקת שריר התברר, ששורש הבעיה הוא רגשי. הסתבר שהנער חווה דחייה חברתית, שיצרה מצוקה נפשית קשה, בושה, תסכול ובעיקר עלבון. בגלל ששמר הכל בפנים, התפרץ הלחץ דרך העור. נוצרו רגישויות שונות, ביניהן לחום, ללחץ ולהורמוני סטרס – אדרנלין וקורטיזון.

הטיפול המשמעותי היה על אלרגיה לחבֶרה שדחתה אותו ועל בית הספר (הגוף "האשים" את המקום שבו הנער מרגיש מצוקה) ועל הלחץ שהוא חווה בכל פעם שנחשף לאחד מהם. התופעה נעלמה, הביטחון של הנער חזר, ביה"ס כבר לא היווה איום והוא אף מצא את מקומו בחברה, הפריחה בעור פינתה את מקומה לפריחה חברתית.

בחורה עם אקזמה קשה בידיים. איתרנו רגישות לחומרים איתם באה במגע בזמן עבודתה במשך שנים רבות ו"פתאום" התפתחה רגישות. בטיפולים הרגשיים עלה, שהיא עייפה מהעבודה שלה ורוצה לעשות משהו אחר. העבודה הכניסה לה הרבה כסף והשינוי היה מפחיד. במקרה הזה הגוף נתן ביטוי לקונפליקט ולקושי שהתחולל אצלה ובעצם דחף אותה לעשות שינוי. הפחד יצר את האלרגיה. טיפלנו באלרגיות שנוצרו ובפחד משינוי ותוך מספר טיפולים נעלמה האקזמה לבלי שוב…

בהיבט המנטלי אנחנו מנסים להבין את המחשבות והאמונות שמנהלות את המטופל, במודע ובתת מודע, מייצרות תסמינים ומחלות ומונעות ממנו להתקדם בחיים. בעזרת טכניקות טיפול שונות, משפטים מחזקים ותרגילים בבית מפרקים את האמונה המעכבת ובונים במקומה אמונה חדשה, שתשרת את בריאותו ודרכו של המטופל באופן מיטבי.

מטופל בן 24, עם אורטיקריה קשה, שהתפרצה שנה לפני הגעתו ומתחילה להופיע מדי יום. בחור ביישן, גר עם ההורים, קושי לצאת לחיים עצמאים, פחד להתמודד עם חווית כישלון, קושי להתנהל בראיונות עבודה (להתבטא ולעמוד מול עין בוחנת) ולמצוא את הדרך שלו.

העור ביטא את הקושי שחווה מול השינויים וההתמודדות שלו עם החיים, הטיפולים היו בעיקר רגשיים ונועדו להעלות את הביטחון העצמי שלו. המשפט הראשון איתו עבדנו היה-  אני מוכן להרגיש בטוח בכל התנהלות , הטוב עבורי קורה ומדייק, אני בוחר לחיות.

בין האמונות שלו הייתה האמונה  – אני לא מספיק טוב/שווה.

דוגמאות למשפטים איתם עבדנו על מנת לשנות זווית חשיבה ואמונה :

אני שווה, חשוב אהוב ומוערך כמו שאני ומעצם היותי.

לכל אחד האיכויות והיכולות שלו, כל אחד ייחודי ויש לו מקום בעולם.

התנועה קיימת ומתקיימת גם עבורי בקלות ופשטות.

יש לי האומץ והיכולת להמשיך את הדרך למרות האתגרים שבתהליך. הטוב עבורי נגלה.

מצב העור השתפר מטיפול לטיפול. אחרי 8 טיפולים הוא הפסיק להגיע לטיפולים. מאוחר יותר דיווחה לי אמו שהוא החלים, מצא עבודה ומצבו הנפשי השתפר מאוד.

ניתן לבטל אלרגיות! טיפול אייפק מתכנת מחדש את המוח, כך שיפסיק להגיב לדברים אליהם הוא מתוכנת להגיב. הטיפול הזה קיים כבר מעל לעשרים שנה והוא מצליח בכשמונים אחוז מהמקרים.

סיגל שאנן היא מטפלת וממפתחי שיטת אייפק, בוגרת רפואה סינית מסורתית משנת 1996.
מלמדת קורסי אייפק ומבחן שרירים למטפלים ולקהל הרחב.
www.ipechealth.com

אקזמה כביטוי של הגוף והרגש
נגישות